Opcje główne

Opcje główne

Gdy tworzymy nowy artykuł najważniejsze jest wpisanie tytułu i wybranie kategorii w której ów artykuł będzie się znajdował. Na karcie jest jednak widocznych jeszcze kilka innych poleceń:

Alias to polecenie przydatne przy optymalizowaniu naszej strony dla wyszukiwarek internetowych (aby artykuł łatwiej był wychwytywany przez wyszukiwarki). Jeżeli nic tu nie wpiszemy to program Joomla! sam wypełni to miejsce umieszczając tu tytuł strony. Połyka on jednak litery języka polskiego (zamiast „łabędź” jak w naszym tytule wpisze więc „abd”). Warto wpisać tu więc tytuł własnoręcznie, bez polskich liter (np. „labedz”)

Status Opublikowano – to artykuł widoczny na stronie. Nie opublikowano – niewidoczny. Zarchiwizowano – przenosi go do artykułów archiwalnych. Wyrzucono do kosza – przenosi do „śmietnika” (z którego później możemy go zupełnie usunąć)


(status możemy także zmieniać w ogólnym spisie artykułów na zapleczu – Zaplecze, Artykuły)Dostęp Public - Pozwalamy na dostęp i czytanie naszego artykułu wszystkim osobom które wejdą na naszą witrynę. Registered – tylko osoby zarejestrowane mogą go zobaczyć. Special – tylko osoby specjalnie przez nas ustalone.


(poziomy dostępu można ustalać również na zapleczu – Zaplecze, Użytkownicy, Poziomy dostępu)Uprawnienia guzik Ustal uprawnienia przenosi nas na dół strony, do polecenia Prawa dostępu do artykułu. Możemy tu ustalać co jest dozwolone a co nie dla tego konkretnego artykułu. Przy każdym rodzaju użytkownika możemy ustalić czy zezwolić na usuwanie, poprawianie tekstów lub zmianę statusu tego artykułu. Ustawienie „dziedziczone” oznacza, że nowe ustawienie będzie takie samo jak to z ustawień globalnych.


(globalne ustawienia poziomów dostępu ustala się na zapleczu – Zaplecze, Witryna, Konfiguracja globalna, Uprawnienia)Wyróżnione
Czy ten artykuł ma być wyróżniony (wyróżnienie to tylko po prostu specjalne oznaczenie – artykułami wyróżnionymi można potem łatwiej administrować – są oznaczone jako specjalne)

Język Można wybrać język artykułu

ID numer w bazie danych jaki posiada artykuł (można później sortować artykuły według tego numeru)