Zakładka Witryna

Zakładka Witryna

U góry widzimy trzy zakładki.  Pierwsza z nich to „Witryna”, druga „System”, trzecia „Serwer”. Opiszę tutaj pierwszą z nich (powinna ona być otwarta po wejściu na panel „Konfiguracja”)

W zakładce Witryna widzimy trzy „klocki”. Pierwszy z nich podpisany jest „Ogólne”, drugi „Metadane”, trzeci zaś „Optymalizacja dla wyszukiwarek”. Zajmijmy się pierwszym z nich. („Ogólne”)

Ogólne

Podpunkt „witryna wyłączona” umożliwia nam włączenie, lub wyłączenie witryny na pewien czas ( na przykład gdy instalujemy rozszerzenia do Joomli, aktualizujemy system itp.) Wyłączona witryna jest niewidoczna dla przeciętnego, odwiedzającego ją Internauty. Jedynie główny administrator (czyli my) ma możliwość nadal przeglądać stronę frontową, pomniejsi administratorzy mogą zaś logować się na zapleczu (o rodzajach administratorów napiszę później).

Komunikat o wyłączeniu: Tutaj wpisujemy komunikat, jaki zobaczą Internauci wchodzący na naszą stronę (zamiast samej strony). Można tu na przykład wpisać: „Witryna aktualnie niedostępna, zapraszamy jutro.” Itp.

Nazwa witryny:  Tutaj pojawia się nazwa naszej witryny (nazwa która w HTML-u umieszczana jest zwykle w znaczniku title ) Tytuł witryny pojawia się gdy poszukujemy jej w wyszukiwarce internetowej.

Domyślny edytor – można tu określić rodzaj edytora tekstu jaki ma obsługiwać nasz serwis.

Pozycji na listach – tu z kolei można wybrać ile pozycji będzie się pojawiać na naszych listach na stronie. (gdy ustawimy ten wskaźnik np. na 20, to gdy na stronie będziemy mieli np. listę 50 tytułów – pojawi nam się ich 20 a resztę, żeby zobaczyć, trzeba będzie rozwinąć)

 

Metadane

Metadane są to „dane o danych”, czyli także informacje  które pomagają w wyszukaniu naszej witryny przez wyszukiwarki, pozycjonowaniu jej w Internecie (umieszczaniu na wysokim miejscu w wyszukiwarce)  itp.

Opis witryny: Tutaj wpiszmy ogólny opis naszej strony. Opis ten wykorzystywany jest później przez wyszukiwarki internetowe. Opis taki pojawia się na przykład w wyszukiwarce obok tytułu gdy ktoś poszukuje naszej witryny. Opis taki służy wyszukiwarce także do zaindeksowania naszej strony. Ważne by wpisywana tu informacja była dość zwięzła (maximum 20 słów) , gdy informacja jest jednak nieco dłuższa, ważne by pierwsze 20 słów zawierało kluczowe informacje. Można w tekst wpleść tutaj kilka „słów kluczowych” – dzięki temu strona może być łatwiejsza do znalezienia („słowa kluczowe” to termin używany przy pozycjonowaniu stron Internetowych).

Słowa kluczowe: Tutaj wpisujemy oddzielone przecinkami słowa, charakteryzujące i opisujące treść naszej witryny. Za optymalne uznaje się, gdy jest około 300-500 znaków (liter) we wszystkich słowach kluczowych. Słowa kluczowe, podobnie jak opis witryny, służą również lepszemu zaindeksowaniu naszej strony (aby znalazła się wyżej w wyszukiwarce). Obecnie jednak te dwie rzeczy mają nieco mniejsze znaczenie w indeksowaniu stron przez wyszukiwarki. Choć mniejszy niż dawniej wciąż ma to jednak wpływ na pozycję naszej strony, ważne jest więc byśmy zajęli się także tym elementem naszej witryny.

Tytuły w metadanych:  Włączenie (na „tak”) tej opcji sprawia, że dla wyszukiwarek internetowych będzie widoczna nie tylko cała nasza strona, ale również tytuły artykułów które tu zamieścimy. W efekcie, gdy ktoś np. wpisze w swojej wyszukiwarce frazę podobną do tytułu któregoś z naszych artykułów, być może trafi właśnie na naszą witrynę.

Autor w metadanych: Przesyła do przeglądarek także autora danej pozycji.

 

Optymalizacja dla wyszukiwarek

Ten „klocek” mówiąc ogólnie dotyczy „przyjaznych adresów” Przyjazne adresy (czy przyjazne linki)  to taka opcja która powoduje, że tytuły naszych artykułów na podstronach są także w adresach URL. Spróbujmy to objaśnić:

Na naszej stronie istnieją również podstrony. Podstrony te to są na przykład artykuły. Każda podstrona ma jakiś tytuł (który wpisujemy przy jej tworzeniu w okienko: tytuł – np. przy pisaniu artykułu – wpisujemy w jedno okienko „tytuł” a w drugie „treść”) (podstrona normalnie ma tytuł strony głównej). Gdy nic tu nie zrobimy w adresie URL naszej podstrony będą się pojawiały jakieś numerki i literki których wyszukiwarka nie łyknie. To jest w porządku (nic złego się nie dzieje) ale my jednak chcieli byśmy żeby był tu „przyjazny adres” (przyjazny dla wyszukiwarki) aby wyszukiwarka mogła łyknąć także adres URL naszej podstrony(a nie tylko strony głównej) dzięki czemu cała nasza strona będzie lepiej indeksowana, lepiej wypozycjonowana i łatwiejsza do znalezienia

Używając tego „klocka” możemy więc sprawić, że adres URL tej naszej podstrony będzie przyjazny. Nie będą to już cyferki i losowe literki nie do strawienia dla wyszukiwarki. Adres URL zostanie wzięty z tytułu naszego artykułu (naszej podstrony). W adresie URL podstrony po prostu będzie nam się pojawiać tytuł podstrony/artykułu, zamiast cyferek i literek.

Co to jest ten URL?

Adres URL to adres pojawiający się zwykle u góry naszej przeglądarki internetowej ( w podłużnym, pustym prostokącie) adres URL np. dla strony głównej portalu Szablony Joomla to: http://szablonyjoomla.com.pl/