Kategorie i Sekcje

Kategorie i Sekcje

(Joomla 1,5)

Dodaliśmy już nasze artykuły na zapleczu, jednak nadal nie widać ich na stronie głównej. Opiszę jak je tam dodać, Najpierw jednak stwórzmy sekcje i kategorie do których należą nasze artykuły.

Aby utworzyć sekcję - zbiór kategorii, (kategoria to zbiór artykułów, „rozdział”) najedźmy myszką na szary pasek menu u góry. Jest tam podpunkt Artykuły. Gdy najedziemy na niego rozwinie nam się lista. Wybierzmy podpunkt „sekcje artykułów” i kliknijmy na niego.

Wpiszmy tytuł sekcji i alias ( najlepiej ten sam co tytuł, ale bez polskich liter). Tytuł sekcji zwykle jednak jest niewidoczny na stronie głównej. Gdy skończymy wpisywać tytuł możemy zapisać ( używając ikony dyskietki, podpisanej „zapisz” w prawym górnym rogu ekranu)

Kategorie tworzymy podobnie jak sekcje (szary pasek menu – Artkuły – kategorie artykułów ,  utwórz, wpisujemy tytuł itd.)  Jedyny wyjątek to fakt, że możemy wybrać sekcję do której należy nasza kategoria.

(Joomla 2.5)
Kategoria


W wersji Joomla 2.5 aby sprawić, że dodany przez nas artykuł pojawi się na widocznych stronach naszej witryny (a nie tylko na jej zapleczu) będziemy postępować nieco inaczej niż w Joomla 1.5. Przede wszystkim nie ma tu już „kategorii” i „sekcji” ale „kategorie” i „podkategorie”. Zobaczmy jak się do tego zabrać:

Gdy dodaliśmy już na zapleczu nasz artykuł, na szarym pasku u góry najedźmy teraz na podpunkt: „artykuły” . Rozwinie nam się lista. Najedźmy teraz na podpunkt kategorie – z prawej strony rozwinie nam się pasek: „utwórz nowy” kliknijmy na niego.
Przeszliśmy na nową stronę.
Wpiszmy tytuł naszej kategorii i alias (taki sam jak tytuł tylko bez polskich liter).
Poniżej widzimy opcję: „Nadrzędna” -jeżeli będziemy mieć kilka kategorii, możemy tu sprawić, że jedne będą podkategoriami tych drugich (nadrzędne i podkategorie)
Opis: tutaj możemy napisać o czym mniej więcej jest ta nasza kategoria. (Opis ten może później się pojawiać na widocznej stronie witryny – tuż pod tytułem danej kategorii)
Kliknijmy „Zapisz i zamknij” u góry z prawej strony.
Teraz wejdźmy z powrotem do naszego artykułu i przypiszmy go do stworzonej właśnie kategorii (z rozwijanej listy „kategoria” po lewej stronie wybierzmy naszą kategorię.)