Dodawanie artykułów do kategorii i zmiana kolejności artykułów

Dodawanie artykułów do kategorii i zmiana kolejności artykułów

(Joomla 1.5)

Skoro mamy już sekcje i kategorie wypadało by dodać również artykuły do naszych kategorii. Aby to zrobić najedźmy kursorem na szare menu u góry, na napis „artykuły”. Z listy która się rozwinie wybierzmy pierwszy podpunkt „Artykuły-wszystkie”. Pojawi nam się lista wszystkich artykułów, które aktualnie są na stronie. Naciśnijmy pierwszy z nich. U góry, pod tytułem i miejscem na alias widzimy podpis sekcja i obok kategoria. Możemy tu wybrać naszą sekcję i kategorię. (Mogliśmy to także zrobić gdy dodawaliśmy ten artykuł).

Po prawej stronie na dole widzimy rozwinięty podpunkt: „Parametry: Artykuł” (jeżeli nie jest rozwinięty to rozwińmy go za pomocą zielonej strzałeczki po lewej stronie) Widzimy, że jest tam napisana data utworzenia i data rozpoczęcia publikacji naszego pliku. Artykuły na stronie głównej ustawiają się właśnie według daty ich utworzenia, jeżeli więc chcemy zmienić ich kolejność, to powinniśmy zmienić daty ich utworzenia.

Po dokonaniu zmian nie zapomnijmy wcisnąć ikony „zapisz” usytuowanej w prawym górnym rogu.

 

(Joomla 2.5)
Menu i Pozycja Menu


Skoro już stworzyliśmy Kategorię i Artykuł nadeszła pora by stworzyć Menu. „Menu” to jakby książka. W książce tej znajdują się poszczególne rozdziały (pozycje menu). Do tych rozdziałów (pozycji menu), przypisane są poszczególne kategorie (Kategorie można by nazwać podrozdziałami książki, często jednak jednej pozycji menu odpowiada tylko jedna kategoria). Do kategorii zaś są przypisane Artykuły.
Jak więc stworzyć Menu? Najedźmy na szary pasek u góry strony, na napis „Menu”. Na rozwijanej liście najedźmy teraz na napis „projektant menu”. Po prawej stronie pojawi się zakładka: „Utwórz Menu”. Kliknijmy na nią.
Przenieśliśmy się na stronę projektanta menu. W miejscu na tytuł wpiszmy tytuł naszego menu (będzie można go zobaczyć na „widocznych stronach” naszej witryny.) W podpunkcie: „Typ menu” można powtórzyć tytuł naszej witryny. Kliknijmy teraz na ikonkę po prawej stronie u góry aby zapisać i zamknąć nasze nowe menu.
Przeszliśmy teraz na stronę gdzie znajduje się spis poszczególnych menu.  Nasze nowo stworzone menu powinno tu już widnieć. Kliknijmy na nie (na jego tytuł, widoczny po lewej stronie ekranu).
Znaleźliśmy się teraz na stronie „Projektanta Pozycji Menu”, wewnątrz naszego menu. Tutaj możemy stworzyć poszczególne „rozdziały” (pozycje menu), w „książce” (naszym menu). Kliknijmy kursorem na żółtą ikonę „Utwórz” po prawej stronie u góry.
Przenieśliśmy się teraz na stronę Projektanta Pozycji Menu. Poniżej widzimy listę „Szczegóły” którą teraz wypełnimy:
Pierwszy na liście jest: „Typ pozycji menu”. Kliknijmy guzik „Wybierz” po prawej stronie. – Otwarło nam się okno z różnymi rodzajami typów menu. Po prawej stronie u góry jest podzbiór: „Artykuły” wybierzmy tu sobie na przykład typ: „Jedna kategoria artykułów-przegląd” (Do naszej „pozycji menu”[rozdziału] będzie więc przypisana jedna „kategoria” [jeden podrozdział])
Tytuł menu-Tutaj wpisujemy tytuł naszego menu, który będzie później można zobaczyć na „widocznych stronach” naszego serwisu.
W polu Alias, możemy powtórzyć tytuł menu (bez polskich liter).
W polu Pokaż w menu możemy zmienić menu („Książkę”) w którym znajduje się nasza pozycja menu (nasz „rozdział”)
W rozwijanym polu „Wymagane ustawienia” po prawej stronie u góry, w podpunkcie Wybierz kategorię wybieramy kategorię (podrozdział) która będzie przypisana do tej pozycji menu (rozdziału).
Na końcu klikamy ikonę „zapisz i zamknij” po prawej stronie u góry.