Moduły

Moduły

(Joomla 1.5)

Aby nasz artykuł pojawił się na stronie musimy stworzyć moduł w którym będzie on działał. Najedźmy więc myszką na szare menu, na napis Rozszerzenia. Drugi podpunkt na liście która się rozwinie to moduły. Kliknijmy na niego.

Pojawi nam się teraz lista modułów które istnieją na stronie. Kliknijmy ikonę nowy po prawej u góry.

Pojawi nam się teraz strona z listą rodzajów modułów które możemy stworzyć. My chcemy stworzyć moduł „menu” kliknijmy wiec napis „menu” (siódmy na liście, licząc od góry po lewej)

Przeniesieni zostaliśmy teraz do miejsca gdzie tworzymy moduł „lista”.  Spójrzmy na prawą stronę ekranu. Znajduje się tu lista „Parametry” W pierwszym rozwijanym podpunkcie – Parametry modułu znajduje się pierwszy podpunkt: Nazwa Menu. Strzałka z prawej pozwala nam rozwinąć listę. Tam powinien znajdować się tytuł naszej sekcji. Wybierzmy go.

Teraz po lewej stronie u góry wpiszmy tytuł modułu ( może być taki sam jak tytuł wybranej sekcji)

Poniżej tytułu znajdują się opcje: Pokaż tytuł i Włączony. Przełączmy obie na tak (aby moduł i jego tytuł pojawiły się na stronie głównej).

Niżej znajduje się opcja Pozycja. Mówi nam ona gdzie będzie umieszczony moduł. („left” oznacza lewą część strony)

Gdy zaznaczymy już wszystkie pozycje które chcieliśmy, kliknijmy na ikonę zapisz (wizerunek dyskietki po prawej stronie u góry)

Na stronie głównej pojawił nam się teraz pusty moduł z naszym tytułem.

 

(Joomla 2.5)
Moduł


Ostatnią czynnością którą powinniśmy wykonać, chcąc, by artykuł pojawił się na „widocznych” frontowych stronach, to stworzenie modułu i dodanie do niego nowopowstałego Menu. Jeżeli „Menu” wyobrazimy sobie jako książkę, to „Moduł” jest narzędziem które przerzuca tą książkę z niewidocznego zaplecza naszej witryny na widoczne dla wszystkich internautów strony na „froncie”.
Jak więc stworzyć Moduł?
Na szarym pasku u góry naszej strony najedźmy na napis: „Rozszerzenia”. Rozwinie nam się lista –widać tu podpunkt: „Moduły”. Kliknijmy na niego.
Kliknijmy następnie żółtą ikonkę: „Utwórz” i z listy która się nam ukaże wybierzmy typ modułu: „menu”.
Kolejną czynnością będzie wpisanie tytułu modułu.
Później wybieramy pozycję w której moduł ukaże się na stronie (miejsce na ekranie) Position – 7 oznacza na przykład, że menu, na „widocznych stronach” pojawi się po lewej stronie ekranu.
Na końcu po prawej stronie u góry, z rozwijanej listy „opcje podstawowe” wybieramy menu, które chcemy aby było podłączone do naszego modułu.
Po kliknięciu ikony „Zapisz i zamknij” po prawej stronie u góry, menu powinno pojawić się na widocznych stronach naszej witryny.