Krok 2

Krok 2

Krok drugi to test środowiska i przegląd ustawień.

Na stronie wyświetlają nam się dwie tabele z ustawieniami. U góry widzimy podpis: „Przegląd ustawień dla Joomla!.................................”  i  tu, w miejscu wielokropka wpisany jest numer wersji Joomli którą instalujemy

( w moim przypadku pełny zapis brzmiał: „Przegląd ustawień dla Joomla! 1.5.23 Stable [ senu takaa ama baji ] 04-March-2011 18:00 GMT:”)

W pierwszej tabeli, u góry po prawej, program Joomla sprawdza czy ustawienia naszego serwera (czyli komputera na którym znajduje się nasza domena, gdzie wykupiliśmy adres, miejsce) są kompatybilne (zgodne) z ustawieniami wersji Joomli którą chcemy na tej domenie zainstalować.

Jeżeli któreś z ustawień w tabeli po prawej jest wyróżnione na czerwono, to powinniśmy je zmienić, albo zgłosić problem u naszego dostawcy hostingu ( czyli u człowieka/ firmy na której komputerach znajduje się nasza domena)

 

Pierwszy podpunkt w tabeli u góry sprawdza, czy nasz serwer obsługuje tą samą wersję programu PHP którą obsługuje ta wersja Joomli (PHP to język do tworzenia stron internetowych którego używa Joomla)

Drugi podpunkt, sprawdza czy serwer obsługuje program do kompresji Zlib (używany przez Joomlę i udostępniany podobnie jak ona za darmo, na zasadzie otwartego oprogramowania)

Kolejny podpunkt sprawdza czy nasz serwer obsługuje program XML (pokrewny HTML-owi język programowania)

MySQL to z kolei program obsługujący bazy danych

 

 

Druga tabela ( ta na dole po prawej ) pokazuje zalecane ustawienia na serwerze.

Tryb bezpieczny – wyłączony. Na naszym serwerze powinniśmy mieć wyłączoną opcję bezpieczną systemu PHP. Jeżeli tryb bezpieczny będzie włączony, jest to uciążliwe przy tworzeniu nowej witryny w programie Joomla. Niemożliwe staje się wtedy instalowanie rozszerzeń – komponentów, modułów, szablonów. W przypadku gdy na naszym serwerze tryb bezpieczny jest jednak wbrew zaleceniom włączony zaleca się zmienić serwer.

Wyłączone wyświetlanie błędów. Komunikaty o błędach umożliwiają administratorom systemu Joomla poznanie przyczyn wad w funkcjonowaniu skryptów, jednak równocześnie komunikaty o błędach zawierają między innymi dane o naszych plikach, wersje oprogramowania itp. które ktoś złośliwy mógłby chcieć wykorzystać, dlatego można wyłączyć tą opcję.

Wczytywanie plików. Program Joomla wymaga aby w systemie PHP była możliwość wczytywania plików. Bez tego w programie nie będzie możliwe instalowanie plików ani przesyłanie plików do Biblioteki rozszerzeń.

Magic Quotes. Zabezpieczenie które również powinno być wyłączone, ponieważ może czasem psuć wpisywane teksty.

 

Rejestracja zmiennych globalnych. Wyłączenie tej opcji pomaga w zabezpieczeniu naszej witryny przed zmianami wprowadzanymi przez różnego rodzaju internetowych rozbójników.